Okiennice - informacje

Okiennice drewniane to element tradycyjnie obecny w polskim budownictwie. Można je znaleźć zarówno w wiejskich drewnianych chałupach, jak i w szlacheckich dworkach. Oczywiste są ich walory estetyczne, gdyż podkreślają one charakter i styl budynku. Można je stosować zarówno w domach tradycyjnych, ale doskonale się też sprawdzają w budynkach w stylu nowoczesnym, pasują tu zwłaszcza okiennice lamelowe. Oprócz walorów dekoracyjnych okiennice spełniają też inne ważne funkcje, np. utrudniają włamania do budynku. Okiennice drewniane doskonale chronią budynek zimą przed wiatrem, chłodem i mrozem, a latem przed nadmiernym przegrzewaniem. Stąd też są powszechnie stosowane w krajach o ciepłym klimacie, np. Włochy, Grecja, Hiszpania w celu ochrony przed upałem. W naszych warunkach klimatycznych ważniejsze są ich właściwości termoizolacyjne zimą, gdyż pozwalają zaoszczędzić na kosztach ogrzewania budynku.

Rodzaje okiennic

Najbardziej typową okiennicą jest w Polsce tak zwana "Zetka", czyli okiennica wykonana z boazerii, ze wzmocnieniem w kształcie litery Z.Ten typ okiennicy doskonale wygląda w budynkach o charakterze wiejskim czy w domach drewnianych. Alternatywą są okiennice ramowe z wypełnieniem z kasetonów lub z boazerii lub okiennice lamelowe.

Sposoby montażu

Okiennice mogą być montowane bezpośrednio do ściany budynku (z wyjątkiem ścian dwuwarstwowych ocieplanych od zewnątrz styropianem lub wełną), do okna ( we wnęce okiennej) lub do opaski. Ten ostatni sposób najczęściej stosowany jest w domach drewnianych.W otworze okiennym montuje się drewnianą ramę wraz z opaskami zachodzącymi na ścianę budynku i do tej ramy zamontowane są okiennice.

Sposób montażu okiennic zależy oczywiście od indywidualnych preferencji, ale też w dużej mierze podyktowany jest sposobem ocieplenia ścian, na przykład nie ma możliwości zamontowania okiennic do muru w ścianie ocieplonej od zewnątrz grubą warstwą styropianu, w takim przypadku lepszym rozwiązaniem jest montaż do okna, przez dodatkową ramę zamontowaną we wnęce okiennej.